top of page

e-HVB – elektronikus halottvizsgálati rendszer kerül bevezetésre

Az Országos Kórházi Főigazgatóság uniós forrásból megvalósuló fejlesztésének köszönhetően 2024-től a halotti anyakönyvezéshez szükséges adatok átadása, valamint a statisztikai adatszolgáltatás az elhunytak esetében digitális formában valósulhat meg. 

Az e-HVB rendszer nagy segítség lehet a közigazgatásban dolgozóknak, az anyakönyvvezetők például saját elektronikus rendszerükön át elérhetik az elhunytak adatait, illetve a halálozás pontos dátumát is.

A halottvizsgálati bizonyítvány egy alapvető okirat a temetés megrendeléséhez, mely eddig 6 példányos papír alapú bizonyítvány volt. Ebben kerülnek megjelölésre az elhunyt személy adatai, valamint a halál oka és kizárólag ez alapján lehet elhamvasztani, eltemetni az elhunytat, Ez a dokumentum az alap okirata az anyakönyvezésnek is a halotti anyakönyvi kivonat kiállításához. Először 2019-ben került szóba az e-HVB rendszer kialakítása, végül 2021. februárjától tervezték bevezetni egy egyszerűbb, megbízhatóbb rendszert, mely az e-HVB-t az EESZT-vel (Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér) és az EAK (Elektronikus Anyakönyvi) rendszerrel köti össze, adatkapcsolatot hozva létre. A rendszer európai uniós forrásból valósul meg, felelőse pedig az Országos Kórházi Főigazgatóság, akinek egyebekben működtetnie is kell az e-HVB.

A fejlesztés fő célkitűzése, hogy az említett összekapcsolódással az anyakönyvvezetők saját elektronikus rendszerükön át már elérhessék a halottvizsgálati bizonyítványt (eHVB-t.) A rendszernek köszönhetően a halálozás anyakönyvezéshez szükséges adatok elektronikusan továbbíthatóak, az eljárás hatósági szereplői pedig egységes, zárt rendszerben érik el az adatokat és a szükséges űrlapokat az ügyintézés gyorsítása és hatékonyabbá tétele érdekében. A helyszíni halottvizsgálatot végző orvos, mentőtiszt feladata, hogy a halál tényének megállapítását követően a lehető legrövidebb időn belül, de legkésőbb a következő munkanapon feltöltse a rendszerbe az anyakönyvezéshez szükséges adatokat. Noha 2021-ben a tervek még arról szóltak, hogy a rendszer teljes bevezetése és használatba vétele az év végére megvalósul, azonban ez nem történt meg. Nehézséget jelenthet, hogy a rendszer működtetését az alapvetően az informatikai rendszerekkel szemben sok esetben a papír alapú megoldásokat preferáló háziorvosi állománnyal kell megvalósítani, valamint előre láthatólag és a kezdeti időszakban nem biztos, hogy rendelkezésre állnak a megfelelő informatikai eszközök és háttér.

A legutolsó információk alapján a rendszer teljeskörű bevezetésére 2024 első felében kerül majd sor, ugyanakkor a 6 példányos, manuális HVB megmarad, de az orvosnak a halál tényét és az anyakönyvezéshez szükséges alap adatokat már ebben az elektronikus rendszerben kell rögzítenie a lehető legrövidebb időn belül. A másik változás, amelyre már 2024 január 1-től sor kerül abban merül ki, hogy az orvosokon kívül, a mentőtiszt is megállapíthatja a halál tényét és kiállíthatja a HVB-t. Az e-HVB egyébként a hozzátartozók számára is megkönnyítheti az ügyintézést, a hitelesítő orvos részéről digitálisan aláírt halottvizsgálati bizonyítvány érhető el az ügyfélkapun keresztül, valamint az ország bármely pontján – lakóhelytől függetlenül – személyesen igényelhető és átvehető a halottvizsgálati bizonyítvány hiteles másolati példánya a kormányablakokban.


Comentarios


bottom of page