A HALÁL NEM TABU!
Mindenkit érint, mégis kerüljük a témát.
Életünk elkerülhetetlen része, hogy elveszítünk egy számunkra fontos személyt. A halál emberi mivoltunkkal járó, megkerülhetetlen valóság, amelyet mégis rengeteg tabu és tagadás övez napjainkban is.
" Nehézséget okozhat a halálról történő beszélgetés a félelmünk miatt, hogy rosszat mondunk, vagy megbántunk valakit. "
Ennek a tabunak a feloldására indította el az 5 országos temetkezési szervezet idei, „A halál nem tabu – beszéljünk róla!” tájékoztató kampányát, mellyel 3 fő témára szeretnénk felhívni a társadalom figyelmét:
• beszéljünk a halálról,
• beszéljünk a végtisztesség fontosságáról,
• beszéljünk az öngondoskodás jelentőségéről.
Ismerje meg Ön is közös céljainkat és tájékoztató kampányunk legfontosabb üzeneteit, beszéljünk a halálról nyíltan és időben, hogy szeretteinkkel közösen hozhassunk tudatos döntéseket. A tisztességes és méltó temetés, valamint a halottak nyughelye előtt a tiszteletadás joga mindenkit megillet.*
Beszéljünk róla!
Számos oka van annak, hogy miért találjuk nehéznek a halálról való beszélgetést. Ez lehet a félelem attól, hogy rosszat mondunk, vagy attól, hogy megbántunk valakit. Az elmúlásról való nyílt kommunikáció hozzájárulhat a szorongásként megélt félelmek enyhítéséhez, amellyel ezek a gondolatok a mindennapi élet természetes részévé válnak és megtanítják a mindennapok megbecsülését. Beszéljünk a halálról a gyerekekkel is! Mondjuk el nekik, hogy mi fog történni a temetésen és adjuk meg a választás lehetőségét a részvételt illetően.
A temetés ügyintézésénél sok hozzátartozó nem tudja, milyen temetést szeretett volna elhunyt rokonuk. A gyászolónak döntéseket kell hozni a temetésről ebben a nehéz helyzetben. Beszéljünk a temetésről még életünkben, hogy segítsük az itt maradt gyászolókat!
Adjuk meg a végtisztességet!
Az emberi élet természetes és elkerülhetetlen része a halál és ahhoz kapcsolódóan az utolsó búcsú, vagyis a végtisztesség adása. Az utolsó búcsú lehetőséget ad arra, hogy
• méltó módon emlékezzünk meg a szeretett elhunytról, megosszuk az emlékeket, és megköszönjük az általa hagyott örökséget,
• teret adjunk az emlékezésnek és az elengedésnek, ezzel segítve a gyász feldolgozását,
• teljesítsük mindezzel az elhunyt utolsó kívánságát.
A végső búcsú formája hagyományosan a temetés, amely lehetőséget teremt a család, az ismerősök, és a barátok számára, hogy megosszák fájdalmukat és érzelmi támogatást nyújtsanak egymás számára is. A végső búcsú egyben segít az elhunyt emlékének megőrzésében és tiszteletében.
Gondoskodjunk előre!
" A végakarat előzetes megtervezése bölcs és körültekintő döntés. "
Gyakran eltoljuk a halál gondolatát, nem beszélünk róla, még akkor sem, ha már valóban közeleg sajátunk vagy egyik szerettünké. Pedig sok fájdalomtól, feladattól és tehertől szabadítanánk meg egymást, ha előre gondolkodnánk és gondoskodnánk, arról, hogy mit szeretnénk a búcsúzáskor.
A végakarat előzetes megtervezése nem csak a vagyoni kérdésekben, de a végső búcsú tekintetében is bölcs és körültekintő döntés, hisz:
• lehetőséget nyújt arra, hogy csökkentsük a temetéssel együtt járó terheket, és
• lehetőséget ad arra, hogy a saját temetésünk a végakaratunknak megfelelően történhessen.
Az elmúlással szembenézni az élet egyik legnagyobb kihívása. A szeretteinket segíti, ha gondoskodunk róla.